Aromaterapeutická masáž pro lepší dýchání: Jak eterické oleje mohou povzbudit vaše plíce

Aromaterapeutická masáž pro lepší dýchání: Jak eterické oleje mohou povzbudit vaše plíce

pro, 21 2023

Napsal : Jaroslav Kubišta

Výběr vhodných eterických olejů

Když se začnete o aromaterapii zajímat, tak zjistíte, že výběr správného eterického oleje je klíčový. Například eukalyptus nebo mentol mají silné expektorační účinky a podporují čištění dýchacích cest. Levandule na druhou stranu působí jako relaxant a pomáhá uvolnit napětí, což může ulehčit dýchání u lidí trpících například astmatem. Je důležité si vybrat takové oleje, které podporují dýchání a současně jsou vám osobně příjemné.

Základní techniky masáže pro podporu dýchání

Techniku masáže jsem se přiučil, když jsem trpěl častými záněty průdušek. Naučil jsem se, že dlouhé a pomalé tahy podél páteře mohou pomoci uvolnit napětí v oblasti hrudi a tak podpořit hlubší dýchání. Potom jsem se zaměřil na oblast hrudníku, kterou masíruji krouživými pohyby směrem k srdci, aby byl efekt masáže maximální.

Kombinace esenciálních olejů

Při aromaterapii je také důležité vědět, jak oleje kombinovat. Například párovaní eukalyptu s levandulí může nabídnout jedinečnou kompozici pro uvolnění napětí a současné očistění dýchacích cest. Moje zkušenost říká, že je vhodné začít s několika kapkami a pozorovat, jak tělo reaguje, než přidáte další oleje do směsi.

Praktická příprava na masáž

Před samotnou masáží je třeba si připravit vše potřebné. Pohodlná a klidná místnost, kvalitní nosný olej, jako je například kokosový olej nebo mandlový olej, který olejům základnu, a několik kapek vašich oblíbených eterických olejů. Já vždy doporučuji kvalitní esencí, protože ty levnější mohou obsahovat nežádoucí přísady, které mohou způsobit alergické reakce nebo podráždění pokožky.

Postup masáže krok za krokem

Tahle část je pro někoho možná nejtěžší, ale jak se říká, opakování je matka moudrosti. Začněte s teplými rukama a jemnou masáží nohou, postupujte směrem vzhůru ke krku a nakonec se věnujte torzální oblasti. Vždycky používejte krouživé a klouzavé pohyby a nebojte se při masáži používat tlak – ale pamatujte, má to stále být příjemné.

Druhy masáží a jejich specifika

Masáž, která je zaměřená právě na dýchání, může obsahovat prvky lymphatické drenáže, aby se podpořilo odvádění toxinů z těla. Reflexní terapie, kdy se pracuje s body na nohou, které jsou spojené s dýchacím systémem, je také velmi oblíbená. Jakoby by ne, když to může zklidnit vaše plíce jako hladina rybníka v klidný podvečer.

Pravidelnost a frekvence masáží

Aby masáž měla skutečně dlouhodobě pozitivní vliv na dýchací systém, je důležitá pravidelnost. Já osobně doporučuji začít jednou týdně, abyste zjistili, jak vaše tělo na masáže reaguje, a dle toho přizpůsobit pravidelnost. Nemusíte chodit do salonu, spoustu technik se dá naučit a provádět i doma, hlavně je o tom, aby to bylo pravidelně a se správnou pečlivostí.

Masážní oleje a jejich účinky

Jak jsem již zmínil, je důležité vybrat kvalitní nosný olej, který bude doplňovat eterické oleje a pomůže vstřebávání do pokožky. Některé oleje, jako třeba kokosový, mají i vlastní antimikrobiální vlastnosti, což je plus. Mějte ale na paměti, že každý olej může působit trošku jinak, takže experimentování je na místě, ale vždy s rozmyslem a znalostí.

Závěrečná relaxace a dýchací cvičení

Poslední fází masáže by měla být chvíle klidu, kdy necháte eterické oleje působit a dýchací systém se uvolní. Já rád zkombinuju masáž s dýchacími cvičeními, například s technikou hlubokého dýchání nebo s pranayamou, která je z oblasti jógy. To vše vám může pomoci dosáhnout působivých výsledků – a možná už ani nebudete potřebovat ten můj článek!

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.