Zažijte Breussovou masáž: Klíč k dokonalé relaxaci a pohodě

Zažijte Breussovou masáž: Klíč k dokonalé relaxaci a pohodě

kvě, 10 2024

Napsal : Jaroslav Kubišta

Breussova masáž je pojmenována po svém zakladateli Dieteru Breussovi, který tuto techniku vyvinul jako metodu pro uvolnění a regeneraci páteře. Typickým rysem této masáže je její šetrnost – neaplikuje se silný tlak, ale spíše jemné a pomalé pohyby, které cílí na hluboké vrstvy tkání a mají pozitivní vliv na celkovou elastickost těla a uvolnění svalů kolem páteře.

Unikátní aspekt Breussovy masáže spočívá také ve využití speciálního oleje z pšeničných klíčků, který je bohatý na vitamín E a přispívá k regeneraci pokožky a tkání. Tato technika je ideální pro ty, kteří hledají úlevu od bolesti, chtějí zlepšit své držení těla, nebo prostě potřebují mentalně odpočinout.

Co je Breussova masáž

Breussova masáž je jemná masážní technika, která byla vyvinuta rakouským masérem Dieterem Breussem v pozdních 80. letech 20. století. Tato specifická forma masáže vychází z přesvědčení, že mnoho fyzických potíží a bolestí má svůj původ ve špatném stavu a funkci páteře. Masáž se zaměřuje zejména na delikátní manipulaci s páteří a jejím okolím a je prováděna velmi opatrně, aby se zabránilo jakémukoli potenciálnímu poškození. Klíčovým prvkem této terapie je užití oleje z pšeničných klíčků, jenž je ceněn pro své výživné a regenerační vlastnosti kůže a měkké tkáně.

Metoda Breussovy masáže je často doporučována jako doplněk k manuální terapii pro pacienty trpící problémy s páteří, jako jsou hernie disku, ischias nebo chronická bolest zad. Masáží se zpravidla dosahuje hlubokého uvolnění a psychickeho klidu, což dále podporuje procesy samoléčení a regenerace těla. Navíc, tato technika nabízí vynikající prevenci proti stressu a psychickému vyčerpání, protože stimuluje nervový systém k výrobně relaxačních hormonů. V nemalé míře přispívá k lepšímu držení těla a zvýšení mobility jednotlivých obratlů.

Z historického hlediska našla Breussova masáž své místo mezi terapeutickými technikami, které zdůrazňují význam celostní péče o tělo. V dnešní době je vnímána nejen v Evropě, ale i ve světě jako efektivní metoda pro podporu fyzického i duševního zdraví člověka. Masáž má navíc pozitivní vliv na kvalitu spánku, snížení únavy a podporuje celkovou vitalitu organismu.

Benefity masáže

Hodnota a přínosy Breussovy masáže lze popsat prostřednictvím její schopnosti hluboce uvolnit tělo a mysl. Začneme s tím, jak tato masáž může pomoci při bolestech zad a šíje. Časté stížnosti moderní doby, které souvisí s naším sedavým životním stylem a neustálým stresem, jsou často zdrojem chronických bolestí. Breussova masáž přistupuje k těmto problémům velmi citlivě a efektivně. Díky jemným manipulačním technikám na svaly a klouby, které obklopují páteř, masáž pomáhá uvolnit napětí a obnovit přirozenou flexibilitu těla.

Dalším klíčovým benefitem této masáže je její impact na psychickou pohodu. Pravidelná Breussova masáž může výrazně zmírnit symptomy stresu a úzkosti. Hlavním principem je pomalé a hluboké pracování s tělem, které umožňuje klientům zpomalit a opravdu se ponořit do momentu relaxace. Ve spojení se speciálním olejem z pšeničných klíčků, bohatým na vitamín E, tato masáž nejenže zklidňuje, ale také podporuje obnovu kůže a tkání, čímž se zvyšuje celková regenerace.

Třetí významnou výhodou je zlepšení držení těla a celkové fyzické kondice. Často podceňovaný, ale důležitý aspekt zdraví, správné držení těla, může být výrazně ovlivněno právě Breussovou masáží. Masáž osvobozuje svaly, které mohou být přetížené kvůli špatnému postoji a pomáhá tak správně rozložit tělesnou váhu, což vede ke zlepšení držení těla a snížení rizika dalších svalových a kostních komplikací.

Kdy se masáže vyhýbat

Ačkoliv je Breussova masáž známá svou jemností a mnoha pozitivními účinky, existují situace, kdy je lepší této masáži se vyhnout nebo o ní alespoň předem konzultovat s lékařem. První takovou situací je akutní zranění páteře nebo jiné vážné zranění těla. V těchto případech může jakýkoliv, byť sebemenší tlak na postiženou oblast, způsobit zhoršení stavu nebo další bolest.

Osoby trpící nádorovými onemocněními, zejména s nádory umístěnými v blízkosti páteře nebo kostní systém, by měly rovněž upřednostnit konzultaci s ošetřujícím lékařem. Manipulace s tělem a měkkými tkáněmi v těsné blízkosti nádorů může být riskantní a nesprávná masáž může ovlivnit průběh onemocnění nebo rozšíření nádorových buněk.

Velkou opatrnost je třeba dbát i v případě těžké osteoporózy, kdy jsou kosti snížené pevnosti a zvýšené křehkosti. V takovém stavu může dojít i při jemné masáži k nechtěnému poškození kostí. Další skupinou, která by měla zvážit vhodnost Breussovy masáže, jsou osoby s kožními infekcemi nebo záněty kůže v oblasti, kde by masáž měla být aplikována, jelikož by mohlo dojít ke zhoršení těchto problémů.

Těhotné ženy by měly být obzvláště opatrné a před jakýmkoliv typem masáže by měly získat souhlas svého gynekologa. I když Breussova masáž je jemná, některé polohy nebo techniky mohou být pro těhotné ženy nevhodné nebo nepříjemné. Důležité je také zmínit, že osoby, které nedávno prodělaly operaci, by měly počkat s masážemi až do úplného zhojení operované oblasti, aby nedošlo k narušení procesu hojení.

Konkrétní situace, kdy by se člověk měl vyhnout této masáži, jsou také febrilní stavy, tedy období, kdy člověk trpí horečkou. Tělo bojuje s infekcí a masáž by mohla tento boj ještě více komplikovat nebo zhoršit celkový stav. Na závěr je dobré dodat, že i když masáže mohou přinášet úlevu a pohodu, vždy je třeba poslouchat své tělo a v případě nejistoty konzultovat plánovanou terapii s odborníkem.

Příprava na masáž

Před tím, než se vydáte na Breussovou masáž, je důležité se na tuto zkušenost řádně připravit. Dobrá příprava může výrazně zvýšit účinnost terapie a váš celkový zážitek z masáže. V první řadě je vhodné, aby jste den před masáží i v den masáže pili hodně vody. Hidratace je klíčová, protože pomáhá udržovat tkáně pružné a uvolněné, což usnadňuje masérům práci a zvyšuje vaši schopnost relaxovat.

Dále byste měli vyhnout jídlu těsně před masáží. Jezte lehký oběd nebo svačinu alespoň dvě hodiny před masáží, aby vaše tělo mělo dostatek času na trávení. To vám pomůže cítit se pohodlně a umožní vám plně se soustředit na relaxaci během samotné masáže. Oděv by měl být pohodlný a volný. Vezměte si oblečení, které vám umožní volně dýchat a nebude vás nijak omezovat.

Vzhledem k tomu, že Breussova masáž se často zaměřuje na oblast zad, je důležité, aby oblast, která bude masírována, byla dobře dostupná a nebyla zakryta těsným oblečením. Pokud máte dlouhé vlasy, doporučuje se je spoutat do culíku nebo drdolu tak, aby při masáži nebyly na cestě. Není nad to přijít na masáž v stavu klidu a očekávání, nikoli spěchu a stresu, když můžete, dopřejte si dostatečnou rezervu času na cestu, abyste k zasedání přistoupili co nejvíce uvolnění.

Než vstoupíte do místnosti pro masáže, je dobré, pokud jste již provětrali svou mysl a mysleli pozitivně o nadcházející zkušenosti. Bylo prokázáno, že pozitivní myšlení výrazně ovlivňuje jak psychický, tak fyzický pocit pohody. Účinnost masáže je větší, pokud jste psychicky nastavení na přijetí a vnitřní uvolnění. Psychická příprava je tedy stejně důležitá jako příprava fyzická.

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.