Holistická masáž: Účinná pomoc při syndromu bolestivého stehna

Holistická masáž: Účinná pomoc při syndromu bolestivého stehna

čec, 3 2025

Napsal : Jaroslav Kubišta

Někdy se bolest stehenního svalu prostě nedá ignorovat. Člověk ráno vstane z postele, udělá pár kroků a najednou je jasné, že dneska to nebude žádná sláva – stehno bolí jak čert, svaly jsou ztuhlé a jít do práce nebo si zaběhat vypadá úplně nereálně. Syndrom bolestivého stehna postihuje lidi nejrůznějšího věku – a není to jen problém sportovců. Stačí pár hodin chůze po městě, dlouhé sezení v kanceláři, úraz, nebo prostě nevhodné denní návyky. Přitom se pořád málo mluví o možnostech, jak si pomoct, když bolest není tak silná, abyste běželi rovnou k doktorovi, ale přesto vás obtěžuje. Právě tady přichází ke slovu holistická masáž – technika, která se nedívá jen na samotné místo bolesti, ale na celé tělo a i to, co prožíváte psychicky.

Co je syndrom bolestivého stehna a proč vás může potkat

Někdo by mohl říct: "To přejde samo, máš jen natažený sval." Jenže syndrom bolestivého stehna (anglicky "thigh pain syndrome") není tak jednoduchý problém, jak se zdá. Podstata je jasná – bolest v oblasti stehna nebo třísel, která může mít různé příčiny. Nejčastějšími viníky bývají svalové dysbalance, natažené svaly, šlachy nebo úpony, ale také třeba útlak nervů, zánět, nebo problémy s křížovou páteří. Často se s tímto syndromem potýkají sportovci, běžci, ale ukazuje se, že i lidé, kteří tráví spoustu hodin vsedě nebo v autě bez pohybu. Stehenní svaly nesou téměř třetinu váhy celého těla a denně musí absorbovat dopady při chůzi, běhu nebo delším stání.

V průzkumu z roku 2023 provedeném na Fakultě sportovních studií v Brně si téměř 36 % oslovených lidí do 40 let stěžovalo na opakující se bolesti stehna po sportu, ale pozor – přes 29 % uvedlo vznik problémů „jen“ po dlouhém sezení nebo práci ve stoje. Mnozí lidé problém bagatelizují, doufají, že bolest zmizí s časem a dávají tomu čas. Často však dochází k opakovaným mikrotraumatům, drobným trhlinkám a přetížení, které vedou k chronickým potížím. Za vlastním syndromem může klidně stát i špatná technika běhu, omezená pohyblivost kyčlí, nebo obyčejně starší zranění. Dlouhodobě neřešená bolest se přitom může rozšířit i do okolních svalových skupin, způsobovat změněné držení těla, a tím pádem spustit další lavinu problémů.

Mezi běžné příznaky patří tupá až pálivá bolest při zátěži, ztuhlost svalů zejména ráno nebo po delším sezení, mírné otoky a někdy i vystřelující bolest do třísla nebo kolene. Setkal jsem se i s případem, kdy měl člověk i lehkou necitlivost na vnější straně stehna – způsobenou drážděním nervu. Skutečná příčina ale často zůstává skrytá pod povrchem. Právě proto je potřeba řešit bolest stehenního svalu komplexně. Masáže, a zvlášť ty holistické, mají v tomto směru obrovský potenciál.

Holistická masáž: Jak na tělo, tak na duši

Holistická masáž: Jak na tělo, tak na duši

Když slyšíte "holistická masáž", možná někoho napadnou alternativní styly nebo ezoterika. Jenže nejde o žádné magické rituály. Holistická masáž kombinuje klasickou fyzioterapii s jemnějšími doteky, které nedělají dobře jen svalům, ale ovlivní i nervový systém. Princip je jasný – vnímat člověka jako celek, jeho tělo, mysl, stres a emoce. Masér se nesoustředí jen na bolestivé stehno, ale zjišťuje, co se s tělem děje, jak je na tom páteř nebo třeba chodidla. Někdy stačí uvolnit zatuhlý zadek nebo přetížený bederní sval a bolest stehenního svalu významně ustoupí. To dobře znají hlavně běžci a cyklisté.

Z výzkumu Masarykovy univerzity (2022) vyplynulo, že lidé, kteří si pravidelně dopřávají masáže, mají výrazně rychlejší rekonvalescenci po sportu a až o 41 % nižší pravděpodobnost vzniku bolestivých svalových uzlů – tzv. trigger pointů. Holistická masáž umí ale ještě víc: masér sleduje i dýchání, držení těla, reakci na dotek a podle potřeby kombinuje techniky. Když přijde klient s bolestí stehna, často se nečekaně odhalí souvislost se zvýšeným stresem, špatným spánkem, nebo nedostatkem pohybu. Dotek uvolňuje hormon oxytocin, který snižuje vnímání bolesti a uvolňuje napjaté svaly rychleji než dlouhé protažení.

TIP: Pokud trpíte bolestí ve stehně, zaměřte se i na masáž hýždí, spodních zad a lýtek. Tam často pramení většina napětí, které stehenní svaly "schytávají" jako poslední v řadě. Klíčem je masáž provádět jemně – silné a rychlé stisknutí může bolest ještě zhoršit. Doporučená délka masáže je 60 minut, s důrazem na individuální potřeby. Nejlepší zkušenosti mají lidé, kteří masáž kombinují s krátkým protažením po sportu a pravidelnými krátkými procházkami během dne.

Podívejte se na srovnání výsledků u lidí s bolestmi stehna po sportu:

Typ terapiePrůměrný čas zlepšeníVýskyt opakované bolesti po 3 měsících
Klasická masáž7-10 dní39 %
Holistická masáž4–6 dní19 %
Pouze domácí cvičení12-16 dní43 %
Tipy a doporučení: Jak si pomoci nejen masáží

Tipy a doporučení: Jak si pomoci nejen masáží

Jestliže vás trápí bolest stehenního svalu, určitě nečekejte, až to přejde samo. Holistická masáž je skvělý pomocník, ale bez změn v denním režimu a pár jednoduchých rituálů toho moc nezmůžete. Osvědčilo se několik základních kroků, které můžete kombinovat podle možností.

  • Hydratace: Svaly jsou z 70 % voda. Dehydratace zhoršuje bolest, zvyšuje riziko křečí. Každý den vypijte aspoň 2,5 litru vody, při sportu ještě víc.
  • Krátké procházky každou hodinu: Pokud sedíte, každou hodinu se na pár minut projděte. Klidně v kanceláři, stačí chodbou tam a zpět.
  • Protažení po námaze: Po každé větší aktivitě věnujte aspoň 5 minut klidnému protažení – zaměřte se na kvadriceps, zadní stehenní svaly i hýždě.
  • Raději pravidelně, než jednou pořádně: Masáž by měla být častá a jemná, ne dvě hodiny síly jednou za měsíc. Lepší jsou dvě krátké seance do týdne než jedna „výprava“ za bolestí.
  • Klid na regeneraci: Nespěte méně než 7,5 hodiny. Ve spánku se obnovují svalová vlákna a časem díky lepší regeneraci zvládnete i větší fyzický výkon bez bolesti.
  • Správná obuv a pohyb: Nosit staré a prochozené boty je jeden z hlavních důvodů bolestí stehna nebo zad. Boty vyměňte minimálně jednou za rok, zvlášť pokud často chodíte nebo běháte.

Pokud se bolest nelepší po dvou týdnech, případně je doprovázená otokem, zarudnutím, nebo výrazným omezením pohybu, raději vyhledejte odborníka. Dlouhodobé přehlížení problému vede k chronickým komplikacím. První kontakt může být fyzioterapeut, masér se zdravotní kvalifikací nebo zkušený lékař. Holistická masáž mezitím pomůže překlenout období nejhorších bolestí a nabrat zpátky optimismus i chuť do pohybu.

Upřímně? Holistická masáž mě osobně naučila vnímat vlastní tělo jinak. Není to žádný luxus jen pro "vyvolené" nebo sportovní elitu. Když se člověk čas od času svěří do péče zkušeného maséra, odnese si mnohem víc než pár minut bezbolestného pohybu. Získá lepší povědomí o svým vlastním těle, naučí se včas rozeznat, kdy už je načase zpomalit a nenechat problém přerůst v něco mnohem horšího. Bolest stehna už dávno není osud, kterému musí člověk nečinně čelit. Stačí pár změn a život je zase o něco lehčí.

© 2025. Všechna práva vyhrazena.