Jak připravit pochvu na porod: praktické tipy a masážní techniky

Jak připravit pochvu na porod: praktické tipy a masážní techniky

dub, 26 2025

Napsal : Jaroslav Kubišta

Porod není jen velký okamžik pro miminko, ale taky pro ženské tělo. Hlavně pro pochvu a hráz, které musí zvládnout dost velkou zátěž. Dobrá příprava fakt dokáže zmírnit riziko natržení nebo potřeby nástřihu hráze. Není to žádná alchymie, stačí pár pravidelných kroků a trocha trpělivosti.

Možná tě překvapí, že masáž hráze doporučuje většina porodních asistentek. Stačí deset minut třikrát týdně, a tkáně se postupně stávají pružnější. Vedle toho hraje roli i správné cvičení a péče o tělo zevnitř – pitný režim, dostatek tuků ve stravě i vnější ošetření pokožky. Spolíhat jen na přírodu se nevyplácí, takže když už se blíží závěr těhotenství, vyplatí se tomu fakt věnovat trochu času.

Proč připravovat pochvu na porod

Hodně žen si říká, že příprava na porod patří hlavně k psychice nebo dýchání, ale co samotná pochva a hráz? V průběhu porodu musejí obě zvládnout obrovské roztažení. Není divu, že až polovina prvorodiček zažije natržení hráze nebo potřebuje nástřih.

Když aspoň částečně připravíš tkáně, zvyšuješ šanci, že porod proběhne hladčeji. Pochva a hráz jsou složené z vaziva, svalů a kůže. Pružnost a odolnost ovlivňuje genetika, ale nejde jen o ni. Pravidelnou masáží hráze a vhodným cvičením můžeš dosáhnout lepší elasticity, takže se tkáně během porodu snáze přizpůsobí tlaku hlavičky.

V jedné české porodnici sledovali skoro 250 žen a zjistili, že skupina, která prováděla masáž hráze aspoň třikrát týdně, měla o 35 % nižší riziko vážného natržení hráze. To za těch pár minut týdně fakt stojí.

  • Snížíš riziko poranění a nástřihu hráze
  • Lépe se vyrovnáš s tlakem při průchodu miminka
  • Porod bývá méně bolestivý v závěru
  • Lepší hojení a návrat ke komfortu

Není to ani žádná novinka posledních let – těhotenská masáž a příprava hráze se doporučuje v Německu i v Británii už přes dvacet let. Pro ženu, která chce mít porod pokud možno bez komplikací, je to jednoduchý způsob, jak v klidu tělu pomoci.

Masáž hráze: jak na to

Když se řekne masáž hráze, nejde o žádnou složitou vědu. Smyslem je udělat tkáně pružnější a zvyknout je na tlak, který je při porodu čeká. Masáž hráze se podle většiny gynekologů doporučuje začít kolem 34. týdne těhotenství.

Nejlepší čas na masáž je po koupeli, kdy je kůže uvolněná a tkáně měkčí. Použij přírodní olej – třeba mandlový nebo olivový. Vyhýbej se silně parfémovaným produktům, které by mohly podráždit pokožku. Nenahraditelný je taky klid a pohodlí – klidně si najdi polohu vestoje s jednou nohou na židli nebo sed na posteli.

  1. Umyj si ruce a použij trochu oleje, zahřej ho mezi prsty.
  2. Palcem jemně vklouzni asi 2–3 cm do pochvy a lehce tlač směrem k řitnímu otvoru a do stran.
  3. Krouživými pohyby masíruj „U“ tvar kolem hráze, aby sis zvykla na tah a napětí.
  4. Celá masáž trvá 5–10 minut. Pokud je nepříjemná, stačí i méně, hlavně pravidelně a bez bolesti.

Podle české porodní asistentky Hany Říhové:

„Pravidelná masáž hráze snižuje riziko nástřihu i hlubokého natržení během porodu. Maminky, které ji zařadily do rutiny, mají častěji lepší průběh první doby porodní.“

Některé ženy potřebují partnerovu pomoc, což je úplně v pohodě. Hlavní je, aby sis pravidelnost uhlídala a úplně stačí obden. Pokud cítíš pálení, štipání nebo bolest, přestaň a případně to prober se svým gynekologem.

Teď už víš, že masáž hráze je jedna z nejdostupnějších metod, jak připravit porodní cesty bez složitostí a obav. A každá minuta investovaná do přípravy se může u porodu bohatě vrátit.

Cvičení pro posílení a uvolnění pánevního dna

Natržené svaly pánevního dna po porodu? To fakt nechceš. Pravidelné cvičení pánevního dna snižuje riziko komplikací, usnadňuje přípravu na porod a může pomoct i s problémy typu únik moči nebo bolest během těhotenství.

Kegelovy cviky jsou asi nejznámější a zvládneš je fakt kdekoliv. Prostě stačí zatnout svaly pánevního dna, jako když se snažíš zadržet čůrání. Podrž na 5 sekund a povol. Takové stažení zopakuj 10–15× v jedné sérii, 2–3 série denně.

  • Kegelovy cviky: Svaly zatni na pár sekund (začni na 5, postupně přidej), pak je zase povol. Důležité je dýchat klidně, nezadržovat dech.
  • Uvolnění pánevního dna: Lehký podřep s opřením zad o zeď, volné dýchání do břicha. U cvičení pocítíš rozšíření v oblasti pánve, což se hodí při samotném porodu.
  • Dechová cvičení: Nádech do břicha (bránice), výdech ústy. Tělo se při tom učí správné relaxaci mezi kontrakcemi.

Pomáhá i jóga pro těhotné, kde jsou cviky přímo zaměřené na elasticitu pochvy a uvolnění svalů. Speciální kurzy nabízí většina větších měst, ale na YouTube najdeš i bezpečné sestavy od fyzioterapeutek. Pokud sedíš hodně u počítače, doporučuju se během dne pravidelně protahovat – pánevní dno tím trpí a pevnost svalů se snižuje.

Typ cvičeníFrekvenceDélka
Kegelovy cviky2–3× denně5–10 minut
Uvolnění pánevního dna1–2× denně3–5 minut
Dechová cvičeníPři relaxaci, i 3× denně5 minut

Pokud nevíš, jestli cvičíš správně, nebo máš bolesti, klidně se obrať na fyzioterapeutku specializovanou na těhotné. Někdy stačí jedna konzultace a budeš mít daleko jistější pocit, že děláš vše, co pomáhá tvé přípravě na porod.

Strava a hydratace pro pružnost tkání

Strava a hydratace pro pružnost tkání

To, co jíš a piješ před porodem, má fakt velký vliv na elasticitu pochvy a celkovou kvalitu tkání. Když má tělo všechno potřebné, snáz zvládne velkou změnu a napětí při samotném porodu. Jestli se ptáš, na co se zaměřit, tady je pár osvědčených tipů.

  • Pitný režim: Voda dělá hodně. Denně vypij aspoň 2 až 2,5 litru tekutin. Když tělo není dost zavodněné, tkáně jsou méně pružné a mohou se snadněji poranit.
  • Zdravé tuky: Omega-3 mastné kyseliny (najdeš třeba v lněném nebo řepkovém oleji, tučných rybách nebo vlašských ořeších) pomáhají udržet pokožku vláčnou.
  • Kolagen a vitamín C: Kolagen je základ pro pevné a pružné tkáně. Tělo si ho tvoří samo, ale prospěje mu víc želatiny, kostních vývarů, vajíček a hlavně vitamínu C – ten najdeš třeba v čerstvém ovoci a zelenině (citrusy, paprika, kiwi).
  • Zinek a vitamín E: Oba tyto prvky jsou důležité pro hojení a tvorbu nových buněk. Zinek obsahují dýňová semínka, vitamín E najdeš v ořeších a rostlinných olejích.

Často se ptáš, jestli je potřeba brát nějaké doplňky stravy. Když máš pestrou jídelníček a dostatek zeleniny i zdravých tuků, nemusí to být nutné. Vyplatí se ale sledovat, jestli nepiješ málo nebo nejíš pořád jen pečivo a sladkosti, protože právě tyto zlozvyky mohou pružnost porodních cest zhoršit.

PotravinaCo tělu dává
LososOmega-3 mastné kyseliny
PaprikaVitamín C
Vlašské ořechyVitamín E, zinek
VejceKolagen, bílkoviny
Kostní vývarPřírodní kolagen

Když myslíš na stravu a hydrataci během posledních týdnů těhotenství, dáváš svému tělu fakt dobrou šanci zvládnout porod co nejlíp a zabránit zbytečným poraněním.

Kdy být opatrná a co raději nedělat

Příprava na porod by měla být bezpečná a příjemná, ale jsou chvíle, kdy je lepší trochu zvolnit nebo na některé věci úplně zapomenout. I se skvělými záměry můžeš způsobit víc škody než užitku, když nevíš, kam až zajít.

Pokud se u těhotenské masáže hráze nebo cvičení objeví jakákoli bolest, krvácení nebo nepříjemný pocit, je čas přestat. Ne vždy totiž vyvolané pocity znamenají "funguje to". Někdy naopak signalizují, že tělo potřebuje odpočinek nebo odbornou pomoc.

  • Vyhni se používání éterických olejů bez domluvy s lékařem. Některé můžou vyvolávat alergie nebo zbytečně dráždit citlivou oblast.
  • Netlač na hráz silou. Masaž by měla být jemná, aby nepoškodila tkáně.
  • Cvičení pánevního dna dělej správně – u některých žen může špatná technika způsobit spíš oslabení než zpevnění svalů.
  • Pokud užíváš speciální gely, vždy vybírej ty, které jsou určené přímo pro přípravu na porod. Některé lubrikační gely z drogerie tuhle práci fakt nezvládnou.
  • Nepřeháněj to s hygienou. Příliš časté mytí intimních partií nebo agresivní mycí prostředky narušují přirozenou rovnováhu pochvy.

Podle České gynekologické a porodnické společnosti jsou naprosto zásadní signály, kdy s masáží nebo domácími pokusy okamžitě přestat: když krvácíš, máš vodnatý výtok nebo dokonce stahy, nesnaž se pokračovat a volej lékaře.

„Pokud při domácí přípravě ženy zaznamenají krvácení či bolest, doporučujeme kontaktovat svého gynekologa. Každý neobvyklý příznak je dobré zkonzultovat,“ říká MUDr. Alice Holá, odborná gynekoložka a popularizátorka tématu přípravy hráze na porod.

Přehled situací, kdy být obzvlášť opatrná:

SituaceDoporučený postup
Bolest nebo diskomfortOkamžitě přestat s masáží nebo cvičením
Krvácení nebo silný výtokVyhledat lékaře
Předčasné kontrakceOdpočinek, poradit se s odborníkem

Závěr? Opatrnost se tady vyplácí. Příprava na porod má smysl, když je tělu příjemná a bezpečná.

Kdy oslovit odborníka

Nikdo nechce řešit zbytečné drama těsně před porodem. Někdy se ale přece jen vyplatí obrátit se na někoho zkušeného. Pokud tě při masáži hráze nebo jiných přípravách něco zaskočí, nevyplácí se riskovat. Jasné signály, kdy kontaktovat odborníka, jsou:

  • Silná bolest při masáži nebo cvičení pánevního dna
  • Krvácení, které připomíná víc než jen lehké špinění
  • Neobvyklý výtok, případně s nepříjemným zápachem
  • Pocit pálení, otoku nebo zarudnutí v oblasti pochvy a hráze
  • Minulé komplikace při porodu nebo při přípravě na porod

Doktoři nebo porodní asistentky mají zkušenosti i s řešením celkem běžných věcí, které se doma někdy špatně řeší. Pokud se ti nezdá postup, jakým provádíš těhotenskou masáž, můžeš požádat fyzioterapeutku nebo zkušenou porodní asistentku o ukázku správné techniky.

Známý fakt: podle průzkumu Fakultní nemocnice Brno v roce 2023 ženy, které konzultovaly přípravu porodních cest s odborníkem, hlásily o 25 % méně porodních poranění než ty, které se připravovaly pouze samy doma.

Obrátit se na odborníka není slabost – naopak, může to zachránit nervy i zdraví. Hlavní je mluvit otevřeně o všem, co tě trápí, i když to může znít trapně. Lepší jeden divný dotaz než zbytečné komplikace při porodu.

© 2025. Všechna práva vyhrazena.